Pietní akt na bývalém popravišti v Táboře

5.5.2015 | Galerie

"Neměli bychom zapomínat na statečné lidi, kteří si zaslouží naši hlubokou úctu", řekl ve svém projevu ministr Mládek, který se zúčastnil pietního aktu na bývalém táborském popravišti, kde v době heydrichiády zahynulo celkem 156 českých vlastenců.

"Neměli bychom zapomínat na statečné lidi, kteří si zaslouží naši hlubokou úctu. A s pietou si připomínat i místa, která jsou s jejich tragickými osudy navždy spojena," řekl ve svém projevu ministr Mládek, který se zúčastnil pietního aktu na bývalém táborském popravišti, kde v době heydrichiády zahynulo celkem 156 českých vlastenců.

Dámy a pánové, vážení přítomní,

jsou události, které by nikdy neměly být zapomenuty. A je naší povinností je připomínat těm, kteří přijdou po nás. Neměli bychom zapomínat na statečné lidi, kteří si zaslouží naši hlubokou úctu. A s pietou si připomínat i místa, která jsou s jejich tragickými osudy navždy spojena. Právě stojíme na jednom z nich

Dne 28. září roku 1941 vydal nastupující říšský protektor v Čechách a na Moravě Reinhard Heydrich první výnos, vyhlašující nad některými oblastmi protektorátu výjimečný stav. Ještě téhož dne bylo popraveno prvních šest českých vlastenců.

Po sedmadvacátém květnu 1942, kdy byl v libeňské zatáčce našimi parašutisty zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich smrtelně zraněn, se staly popravy téměř denní krutou realitou. V jižních Čechách začaly třicátého května, kdy bylo v sídle českobudějovického gestapa popraveno pět mužů z Týna nad Vltavou.

A v Táboře, právě na tomto místě, poprvé třeskly výstřely třetího června 1942. Zemřelo šest mužů, mezi nimi ředitel táborské obchodní akademie Antonín Červenka a profesoři téže školy Hubert Königsmark a Jan Krampera. Jedenáctého června zde byla popravena i třiatřicetiletá táborská lékařka Anna Háková, která v té době čekala své druhé dítě

Tady, na táborském popravišti, zahynulo v době heydrichiády celkem 156 českých vlastenců, nevinných lidí z Táborska, Českobudějovicka a dalších míst jižních a středních Čech.

Chtěl bych jim společně s vámi vyjádřit hlubokou úctu 

Nejnovější články